wtorek, 16 września 2014

Ginkgo Shoulderette Shawl - wzór po polsku

Wzór chusty z poprzedniego posta, rozpisany z angielskiego na nasze :)
Cały wzór można pobrać z tej strony: http://www.ravelry.com/patterns/library/ginkgo-shoulderette-shawl jako darmowy PDF, na 4 stronie jest rozrysowany wzór koronki. Poniżej w opisie znajduje się polski opis do oznaczeń w legendzie wzoru.
Nie jestem autorem wzoru, tylko tłumaczem przepisu wykonania z języka angielskiego na polski.


Ginkgo Shoulderette Shawl
wzór po polsku

Chusta po wykonaniu ma około 115 cm x 55

Potrzebne druty to 4.00mm na podstawę, 5.00mm na koronkę i 6.00mm na elastyczne wykończenie.

Przy pomocy kawałka luźnej włóczki, najlepiej w jakimś kontrastowym kolorze, robimy łańcuszek.Bierzemy właściwą nić. Z brzuszków po spodniej stronie łańcuszka podnosimy 2 oczka na drut i przerabiamy oczkami prawymi 7 rzędów. Następnie przy pomocy szydełka nabieramy na brzegu roboty 3 oczka (z każdego oczka brzegowego), wypruwamy nitkę z oczek roboczych i pozostałe w ten sposób dwa luźne oczka naciągamy na drut.

Po zakończonych przygotowaniach na drucie powinno być 7 oczek: 2 + 3 + 2

Środkowa część chusty:

Rząd 1: dwa prawe (oczka brzegowe), narzut, przerabiać oczkami prawymi aż do oczka środkowego (środkowego nie przerabiamy), narzut, oczko środkowe przerobione na prawo, narzut, przerabiać oczkami prawymi aż do dwóch ostatnich oczek przez brzegiem, narzut, dwa oczka przerobione na prawo.
Rząd 2: dwa prawe (oczko brzegowe przekładamy na drut nieprzerobione), przerabiamy oczkami lewymi do dwóch ostatnich oczek rzędu, dwa oczka prawe.
Rzędy 3-76: Powtarzamy rzędy 1 i 2. Po przerobieniu 76 rzędów na drucie powinno być 77 oczek między oczkiem środkowym a oczkiem brzegowym na jednej stronie chusty. Łącznie na drucie powinno się znaleźć 159 oczek ( 2 + 77 + 1 + 77 + 2 )

Chustę można powiększyć, przerabiając środkową część chusty dodatkowo o kilka rzędów w celu uzyskania większej liczby oczek na drucie w ostatnim rzędzie:
odpowiednio dla jednego raportu wzoru trzeba uzyskać na drucie więcej o 15 oczek:
2 + (15*x) + 1 + (15*x) + 2
gdzie x oznacza pożądaną ilość dodatkowych powtórzeń raportu, x jest liczbą nieparzystą.

Po otrzymaniu pożądanej liczby oczek (i powtórzeń) zaczynamy przerabiać wzór kwiatowy z pliku PDF.

Rząd 77 (lub odpowiednio wyższy): Zaczynamy pierwszy rząd wzoru kwiatowego, powtarzając raport x razy - w podstawowej wersji chusty - po 5 razy z każdej strony chusty.

Legenda do wzoru kwiatowego z angielskiego opisu:
K on RS, P on WS na prawej stronie przerabiamy na prawo, na lewej stronie na lewo
P on RS, K on WS na prawej stronie przerabiamy na lewo, na lewej stronie na prawo
k2tog dwa oczka prawe przerobione razem na prawo
p2tog dwa oczka lewe przrobione razem na lewo
SKP ściągnąć jedno oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić oczko prawe i zarzucić na nie ściągnięte wcześniej oczko
SSP ściągnąć dwa oczka jak do przerobienia na prawo, przełożyć na lewy drut i przerobić na lewo od tyły (od spodu)
SK2P ściągnąć jedno oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić dwa oczka na prawo i zarzucić na nie ściągnięte wcześniej oczko
yo narzut
st oczko

Pracujemy z uwzględnieniem oczek brzegowych, które nie są zaznaczone na schemacie. Rząd 34 wzoru przerabiamy na drutach  US 8/5.00mm. Po zakończeniu wzoru ostatni rząd przerabiamy przy pomocy drutów US 10/6.00mm needle.
Zakańczamy elastycznie przy pomocy szydełka: między każde spuszczone oczko wrabiamy jedno oczko łańcuszka szydełkiem. Prawe oczy spuszczamy na prawo, lewe - na lewo.


~*~*~*~*~*~

Ponieważ jest to jeden z pierwszych wzorów, które przetłumaczyłam i rozpisałam dla kogoś innego niż ja sama, bardzo proszę - jeżeli cokolwiek jest niejasne - proszę o komentarz, sprostuję, wytłumaczę, uzupełnię.
Jest to też ważna dla mnie informacja nad jakością tłumaczenia, więc ktokolwiek robił chustę na bazie tego tłumaczenia - tym bardziej proszę o opinię :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz